کاشت مو

 • کاشت مو به روش FUT
 • کاندید مناسب برای کاشت مو به روش FUT
 • بایدها و نبایدهای کاشت مو
 • کاشت موی ترکیبی در طاسی‌های شدید
 • توصیه‌های طلایی قبل از جراحی کاشت مو :
 • هزینه کاشت مو
 • از صفر تا صد کاشت مو
 • داروهای تقویتی بعد از کاشت مو
 • اهمیت طراحی خط رویش در کاشت مو
 • کاشت مو به روش BHT در افرادی که بانک موی ضعیف دارند
 • جدیدترین روش کاشت مو :
 • همه چیز درباره کاشت مو به روش FUE

 

کاشت مو به روش FUT و صفر تا صد دانستنیهای مرتبط با آن

افرادی که از ریزش مو یا طاسی شدید مو رنج می‌برند می‌توانند برای بازیابی موهای از دست رفته کاندید جراحی کاشت مو به روش FUT شوند. افرادی که به این روش می‌خواهند تحت جراحی قرار بگیرند باید قبل از آغاز جراحی توسط جراح معاینه  شوند، از این رو در کلینیک سعادت آباد قبل از آغاز جراحی یک جلسه مشاوره  توسط تیم جراحی جهت معاینه بیمار، پاسخ به سؤالات بیمار، بررسی انتظارات بیمار از نتیجه جراحی و ارائه نکاتی که باید قبل و بعد از جراحی توسط بیمار رعایت شود، برگزار می‌شود. در جلسه مشاوره جراح علاوه بر بررسی میزان سستی پوست بیمار به طور دقیق محل اهدا کننده مو یا بانک مو و محلی که باید موها در آن قسمت پیوند شوند را بررسی و ارزیابی می‌کند که این ارزیابی به جراح کمک می‌کند تا میزان تراکم مو برای کاشت را محاسبه و بر اساس آن اندازه هر واحد فولیکول مو، زاویه کاشت مو و … را تعیین نماید.

شناسایی و بررسی علت ریزش مو قبل از آغاز جراحی پیوند مو به روش FUT لازم و ضروری است؛ زیرا گاه بیمار بر اثر عوامل یا بیماری‌هایی دچار ریزش شده که تداوم آن می‌تواند در نتیجه جراحی تأثیر سوء بگذارد. شناسایی علت ریزش و طاسی موی سر در زنان مشکل‌تر از آقایان است؛ زیرا بسیاری از بیماری‌های زنان ممکن است با علائمی مانند “ریزش مو یا طاسی سر” همراه باشد.

کاشت مو به روش FUT بر حسب شرایط بیمار تحت بی‌حسی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش جراح نوار باریکی از پوست سر فرد در قسمت بانک مو را برداشته و سپس توسط میکروسکوپ آن را به واحدهای فولیکولی مختلف تقسیم بندی می‌کند. نوار برداشته شده از قسمت بانک مو باید بسیار باریک و ظریف باشد از این رو تعیین اندازه صحیح و محل دقیق برداشت نوار اهدا کننده، بازدهی را به حداکثر می‌رساند و از بروز مشکلاتی مانند زخم‌های بزرگ و قابل مشاهده پیشگیری می‌نماید. از آنجایی که نوار برداشته شده توسط جراح به واحدهای فولیکولی مختلف و اندازه‌های کوچک تقسیم بندی می‌شود الگوی کاشت مو به روش FUT بسیار طبیعی است. بر حسب میزان طاسی بیمار و برای رسیدن به نتیجه مطلوب ممکن است جراحی طی یک الی دو جلسه انجام شود.

در کاشت مو به روش FUT فولیکول‌های بسیاری در محل طاس پیوند زده می‌شوند، از این رو مهارت تیم جراحی در نحوه ایجاد برش، پیوند مو در زاویه مناسب، طراحی خط رویش مو، توزیع فولیکول‌های مو در سرو … برای رسیدن به نتیجه مطلوب و طبیعی بسیار مهم است. از آنجایی که واحدهای فولیکولی پیوندی دارای چند واحد تار مو و موهای کرکی هستند پس از اتمام جراحی تراکم مو به شدت بهبود می‌یابد.

از آنجایی که در کاشت مو به روش FUT نوار برداشته شده از ناحیه بانک مو به واحدهای فولیکولی کوچک دسته بندی می‌شود، بیماران نباید نگران نتیجه جراحی و ایجاد زخم در ناحیه اهدا و پیوند باشند؛ زیرا کاشت واحدهای فولیکولی کوچک ایجاد زخم در محل اهدا را به حداقل می‌رساند و مانع بروز تغییراتی در سطح پوست می‌شود، از این رو ترمیم پس از جراحی تسهیل می‌یابد. هم‌چنین کاشت واحدهای فولیکولی کوچک این امکان را برای جراح فراهم می‌سازد تا تعداد زیادی فولیکول‌های مو را در فاصله نزدیک به یکدیگر پیوند دهد.

مزیت‌های کاشت مو نسبت به روش‌های مشابه مانند FUE

مزیت‌های کاشت مو به روش FUT زمانی مشهود خواهد بود که آن را با سایر روش‌های کاشت مو مقایسه نمود. در کاشت مو به روش FUT نوار باریکی که از محل بانک مو برداشته می‌شود در شرایط ایزوله به واحدهای کوچک‌تر تقسیم بندی می‌شود‌، از این رو احتمال از بین رفتن فولیکول‌های مو به شدت کاهش می‌یابد. در این روش جراح برحسب نیاز محل دریافت پیوند و تراکمی که باید پس از جراحی حاصل شود، نوار برداشته را به واحدهای مختلف تقسیم می‌کند از این رو تمام فولیکول‌های مو در محل مناسب پیوند زده می‌شوند اما این در حالیست که در سایر روش‌های کاشت مو مانند FUE وضعیت این‌گونه نیست. در کاشت مو به روش FUE واحدهای فولیکولی مو به صورت جدا از هم (تک تک ) و از نواحی مختلف پشت سر برداشت می‌شود، در این روش گرچه نیازی به برداشت نواری مو از پشت سر وجود ندارد اما به دلیل اینکه واحدهای فولیکولی به صورت تک تک برداشته می‌شود احتمال از بین رفتن فولیکول‌های مو و عدم استفاده از تمام آن‌ها افزایش می‌یابد، بنابراین این روش تنها برای افرادی که از طاسی اندکی رنج می‌برند گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

تاریخچه پیوند مو

گزارش‌ها از پیوند موفقیت آمیز مو مربوط به ابتدای سال ۱۹۳۰ است که در مقالات ژاپنی دیده می‌شود. در آن سال‌ها دکتر اوکادا توانست با استفاده از دستگاهی همانند پانج آلوپسی‌های مختلف مانند آلوپسی سر، ابروها و سیبیل را درمان کند. در سال‌های بعد دکتر تامورا به کمک تکنیکی بسیار مشابه تکنیک‌های پیوند موی امروزی توانست ۱۳۷ مورد آلوپسی با نشانه‌های مختلف را درمان کند. دکتر تامورا موفق شد با کاشت فولیکولی ما ظاهری طبیعی‌تر را برای بیماران ایجاد کند.

در سال ۱۹۵۲، دکتر اورنتریچ در ایالات متحده برای اولین بار از کاشت مو برای بازیابی ریزش موی ناشی از طاسی با الگوی مردانه استفاده کرد. تکنیک وی به «پلاگ یا پَچ مو» معروف بود و در آن از گرافت‌های ۶ تا ۸ میلی‌متری (به اندازه‌ ته یک مداد) استفاده می‌شد. از آنجایی که واحدهای فولیکول‌های مو در روش اورونتریچ بیش از واحدهای فولیکول‌های در روش‌های تامورت و اوکادا بود بسیاری کار وی را رد کردند؛ زیرا معتقد بودند که پیوند مو بدین روش امکانپذیر نیست؛ اما در سال ۱۹۵۹، مجله سالانه علوم آکادمی نیویورک در نهایت موافقت کرد که کار او را چاپ کند. گرچه در روش اورنتریچ این اطمینان وجود داشت که موی پیوند زده شده رشد کند اما هیچ تضمینی برای حصول نتیجه پس از کاشت مو وجود نداشت. چهل سال بعد جراحی‌های پیوند مو در ایالات متحده آغاز و به آرامی روش‌ها تکمیل و کاشت مو به روش FUT ظهور یافت.

بررسی‌هایی که باید قبل از کاشت مو به روش FUT توسط پزشک انجام شود

جراحان باید قبل از آغاز کاشت مو ضمن ارزیابی بیمار و برنامه‌ریزی دقیق برای جراحی، آلوپسی آندروژنیکی را در بیماران تشخیص دهد. همانگونه پیش‌تر عنوان شد، تشخیص آلوپسی آندروژنیکی در مردان راحت‌تر از زنان است. آلوپسی آندروژنیکی در مردان با مشاهده الگوی ریزش، بررسی سابقه خانوادگی و انجام یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است اما در زنان چون عوامل بسیاری موجب ریزش مو می‌شود تشخیص آلوپسی آندروژنیکی بسیار سخت است، از طرفی چون زنان به صورت پراکنده دچار ریزش و طاسی می‌شوند و گاه ریزش با کاهش حجم و ضخامت مو همراه می‌شود تشخیص آلوپسی آندروژنیکی کمی دشوارتر خواهد شد.

تشخیص آلوپسی آندروژنیک در زنان در گذشته به کمک تراکم سنج دستی یا ویدئویی انجام می‌شد. تراکم سنج‌ها کاهش ضخامت و طول مو را نشان می‌دهند؛ اما آنچه در تشخیص مهم است میزان تراکم و ضخامت موها است که برای تشخیص این دو فاکتور می‌توان از تریکومتر استفاده کرد.

 دلایل غیرآندروژنیکی که موجب ریزش پراکنده مو در زنان می‌شود

 • کم خونی
 • بیماری‌های زنان و زایمان
 • استرس و اضطراب
 • بیماری‌های غدد درون ریز
 • بیماری‌های بافت همبند
 • تغییرات شدید وزن
 • مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضدبارداری

کاندید مناسب برای کاشت مو به روش FUT

نتیجه جراحی علاوه بر تکنیک‌های جراح به انتخاب صحیح بیمار نیز بستگی دارد. تمام افراد بالای ۲۵ سال که از طاسی شدید مو رنج می‌برند کاندیدای مناسبی برای کاشت مو به روش FUT هستند. البته باید توجه داشت برای درمان طاسی و پیشگیری از ریزش مو در جوانان ابتدا درمان‌های دارویی ارائه می‌شود اما در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب بیمار کاندیدای جراحی می‌شود.

علل ممنوعیت انجام جراحی کاشت مو در افراد کم‌تر از ۲۵ سال

از آنجایی که متوقف کردن ریزش مو و پیشگیری از آن در جوانان با ارائه داروهای مناسب از سوی پزشک امکان‌پذیر است به افراد زیر ۲۵ سال توصیه می‌شود به جای اندیشیدن به جراحی به یک متخصص پوست و مو با تجربه مراجعه کنند. از طرفی ممکن است جوانان پس از اتمام دوره بلوغ دچار تغییراتی در رویش و ریزش موها شوند که بهتر است جوانان تا پایان دوره بلوغ و مشاهده اثرات آن تأمل نمایند.

هم‌چنین از آنجایی که داروها به خصوص فیناستراید نیاز به زمانی حدود ۱ الی ۲ سال دارند تا تأثیر خود را نمایان کنند به افراد زیر ۲۵ سال توصیه می‌شود تا اتمام طول دوره درمان و مشاهده نتیجه آن صبور باشند و سپس در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب برای جراحی کاندید شوند.

در کلینیک سعادت آباد تیم جراحی تمام بیماران به خصوص جوانان را قبل از جراحی کاشت مو ارزیابی می‌نمایند و تمام مشاوره‌های فوق  را به آن‌ها ارائه می‌کنند.

جراحی کاشت مو به روش FUT در افراد مسن

انجام جراحی کاشت مو به روش FUT در افراد مسن به شرطی که افراد در سلامت کامل به سر ببرند مانعی ندارد. حتی اگر افراد مسن از طاسی شدید مو رنج ببرند می‌توانند به کمک جراحی موهای خود را بازیابند.

ضرورت انجام بررسی‌های اولیه سلامت قبل از کاشت مو

کاشت مو یک جراحی سرپایی است که تحت بی‌حسی انجام می‌شود و برای تمام افرادی که دارای سلامت جسمانی و روانی هستند، قابل انجام است. از این رو افراد متقاضی کاشت مو باید قبل از آغاز جراحی با انجام یک آزمایش خون ساده و معاینه توسط پزشک عمومی تائیده سلامت خود را به همراه داشته باشند. افرادی که از بیماری‌های روان، بافت همبند و سیستم ایمنی رنج می‌برند و افرادی که مستعد ابتلا به کلوئید هستند و یا به داروهای بی‌حس کننده حساسیت دارند، کاندیدای مناسبی برای جراحی کاشت مو نیستند.

افرادی که داروهای رقیق کننده خون، ارتقاء دهنده سیستم ایمنی و یا ضد حساسیت استفاده می‌کنند باید قبل از جراحی و در جلسه مشاوره مسئله را با پزشک خود در میان بگذارند و در صورت نیاز مصرف دارو را مدتی قبل از جراحی قطع نمایند.

جراحی کاشت مو به روش FUT نیاز به زمان زیادی دارد، از این رو ممکن است بیماران برای ساعاتی در اتاق عمل به صورت نشسته یا خوابیده حضور داشته باشند، بنابراین به افرادی که از درد کمرو گردن رنج می‌برند یا دچار تنگنا هراسی هستند توصیه می‌شود قبل از جراحی با آمادگی کامل حضور داشته باشند و یا با پزشک متخصص خود در این باره مشورت کنند. برای کاشت مو در افرادی که از بیماری‌های روان مانند افسردگی، اضطراب و … رنج می‌برند باید از کمک یک روانشناس یا روان درمانگر قبل از جراحی بهره‌مند شد.

ضرورت بررسی انتظارات بیمار قبل از کاشت مو به روش FUT

شاید سخت‌ترین قسمت جراحی بررسی انتظارات بیماران از نتیجه جراحی باشد؛ زیرا اکثر بیماران انتظار دارند پس از کاشت مو صاحب موهایی با تراکم و ضخامت بالا شوند، این در حالیست که نتیجه جراحی به شدت به ویژگی‌های موهای خود فرد بستگی دارد. بیماران باید بدانند که پیوند مو یک جراحی جا به جایی مو از قسمت‌های پرپشت به مناطق کم پشت است و موها پس از جراحی رویش طبیعی خود را ادامه خواهند داد. البته جراحان می‌توانند با یک طراحی ساده تصوری از نتیجه جراحی برای بیماران متصور سازند که این مسئله نیز قطعی نیست.

در کلینیک سعادت آباد تیم جراحی قبل از آغاز جراحی و در جلسه مشاوره با بررسی ضخامت مو، زاویه رویش موها، سستی پوست سر بیمار و … تصویری از نتیجه کاشت مو را برای بیماران طراحی می‌کنند تا بیماران با آگاهی تن به جراحی بدهند.

ضرورت بررسی بانک مو قبل از جراحی

یکی از فاکتورهای مهم برای رسیدن به نتیجه مطلوب پس از کاشت مو بررسی محل اهدا کننده فولیکول مو یا بانک مو است. بانک مو باید از لحاظ تراکم مو، سستی پوست سر و … بررسی شود تا مشخص گردد آیا موهای این منطقه قابل پیوند می‌باشد یا خیر و اینکه آیا پس از برداشت مو از منطقه اهدا کننده خود دچار طاسی یا ریزش مو نشود. هم‌چنین ضروری است که بررسی شود آیا ضخامت موهای بانک موی پاسخگوی نیاز بیمار در منطقه طاس می‌باشد یا خیر.

*تراکم موهای ناحیه اهدا کننده مو

بخش میانی ناحیه پشت سر بهترین قسمت برداشت مو برای اهدا محسوب می‌شود، اما به طور کلی ناحیه اهدا کننده باید در هر میلی‌متر مربع دارای یک فولیکول پیوندی باشد. از آنجا که تراکم موها از بخش میانی به بخش‌های کناری کاهش می‌یابد موهای اطراف سر برای اهدا مناسب نیستند، مگر اینکه فرد در بخش میانی سر تراکم مو مناسبی نداشته باشد و جراح ناچار به برداشت مو از اطراف سر نیز شود. جراحان باید قبل از آغاز جراحی علاوه بر نژاد بیمار به سابقه جراحی انجام شده در ناحیه سر بیمار نیز دقت کنند؛ زیرا تراکم واحد فولیکولی در نژادهای مختلف متفاوت است و از طرفی انجام جراحی‌هایی مانند کاشت مو یا لیفت پوست سر موجب می‌شود واحدهای فولیکولی با فاصله بیش‌تری از یکدیگر قرار گیرند، هم‌چنین وجود زخم در ناحیه سر بر اثر جراحی‌های قبلی به طور قابل ملاحظه‌ای بازده اهداکنندگی را کاهش می‌دهد.

*سستی پوست سر

سستی پوست سر، فاکتور مهمی در تعیین تعداد موهای اهداکننده است. وجود پوست‌های اضافی در ناحیه سر که باعث ایجاد چین‌های عرضی می‌شود و میزان توانایی پوست سر برای کش آمدن در سستی پوست سر نقش مهمی دارند، بنابراین لازم و ضروری است که جراحان قبل از جراحی به خوبی سستی پوست سر بیمار در ناحیه بانک مو را بررسی کنند؛ زیرا وجود هر یک از این فاکتورها علاوه براینکه  تعداد برداشت فولیکول‌ها را محدود می‌کند می‌تواند موجب ایجاد زخم‌های بزرگ ناشی از جراحی شود.

*ابعاد منطقه اهدا کننده مو یا بانک مو

 

در قسمت پشت سر هر فرد و در فاصله بین دو گوش ناحیه‌ای به طول ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر با موهایی با تراکم بالا وجود دارد. موهای موجود در این قسمت میزان حساسیت پایینی دارند و در مقابل ریزش مقاوم هستند. اگر دقت کرده باشید این قسمت حتی در افرادی که دچار طاسی کامل در ناحیه فرق سر هستند، پرپشتی خود را حفظ می‌کند. موهای این ناحیه از سر بهترین گزینه برای برداشت و کاشت مو محسوب می‌شود. برای کاشت مو تنها  به اندازه ۲ سانتی‌متر از این قسمت استفاده می‌شود. ناحیه‌ای که مو از آن برداشت می‌شود باید به گونه‌ای باشد که بتواند موهای مورد نیاز برای قسمت‌های خالی سر را تأمین کند و در عین حال خود نیز دچار مشکلاتی مانند کم پشتی  و ریزش نشود. ممکن است برخی افراد در ناحیه سر بانک موی مناسبی نداشته باشند یا در این ناحیه دچار عارضه‌هایی مانند قارچ، زخم، پوست اضافه و … باشند، که در این صورت برای پیوند مو از موهای سایر قسمت‌های بدن مانند ران، سینه و غیره استفاده می‌شود. بسته به این که کاشت مو در ناحیه  سر یا صورت انجام شود، قسمت‌هایی که برای اهدا مو در نظر گرفته می‌شود نیز متفاوت است.

اگر به طاسی شدید مو مبتلا هستید؛ بخوانید!

بایدها و نبایدهای کاشت مو در افرادی که نیاز به تکرار جراحی دارند

کاشت مو نهایی‌ترین راه برای درمان موهای از دست رفته و طاسی سر است. براینکه نتایج حاصل از جراحی کاشت مو رضایت‌بخش باشد، باید اهداف اصلی جراحی قبل از آغاز جراحی تعیین شود، برای مثال قبل از آغاز جراحی باید خط رویش مو برای بیمار طراحی شود، تراکم موها بررسی شود تا پس از جراحی بیمار از تراکم موی مناسب برخوردار باشد و میزان نیاز نواحی طاس به موهای پیوندی بررسی شود. خط رویش مو باید به گونه‌ای برای بیماران طراحی شود که بیمار پس از جراحی ظاهر عروسکی پیدا نکند و چهره فرد کاملاً طبیعی باشد.

در کلینیک سعادت آباد تیم مجرب جراحی قبل از آغاز جراحی در جلسه مشاوره تمام انتظارات بیماران را بررسی می‌کنند و بر اساس آن اهداف جراحی را تعیین می‌نمایند تا بیماران با آگاهی کامل نسبت به نتیجه کاشت مو برای جراحی آماده شوند.

ضرورت تکرار جراحی در بیماران دچار طاسی شدید

ترجیح بر این است که جراحی کاشت مو برای بیماران در یک جلسه انجام شود، اما برخی افراد دچار طاسی شدید هستند از این رو براینکه به تراکم موی مناسب دست پیدا کنند باید جراحی برای آن‌ها در ۲ جلسه انجام شود. جراحان تلاش می‌کنند تا بیماران پس از جراحی کاشت مو از تراکم موی مناسب و کاملاً طبیعی برخوردار شوند. بررسی تراکم موها قبل از آغاز جراحی لازم و ضروری است؛ زیرا برداشت بین از حد مو از ناحیه اهدا کننده و کاشت آن در منطقه طاس نه تنها موجب افزایش تراکم موها نمی‌شود، بلکه ممکن است عوارضی از جمله آسیب به رگ‌های عروقی، ایجاد زخم‌های نامناسب در محل اهدا و پیوند، پس زدن پیوند و … را به همراه داشته باشد. برخی بیماران براینکه تراکم موهای خود را بیش از اندازه افزایش دهند اصرار به انجام چندین جلسه جراحی دارند، اما این در حالیست که انجام جراحی مجدد باید با تشخیص پزشک و بر اساس ویژگی‌های مو و پوست سر بیمار انجام شود، بنابراین تکرار جراحی برای تمام بیماران راهکار مناسبی برای افزایش تراکم مو محسوب نمی‌شود. انجام جراحی کاشت مو بدون تشخیص پزشک ممکن است زمان بهبودی پس از جراحی را افزایش دهد و از طرفی موجب ایجاد اسکارها و پوست‌های اضافی در ناحیه سر شود.

در افرادی که قرار است جراحی طی دو جلسه انجام شود باید هدف از جراحی در جلسه اول و دوم به خوبی تعیین شود. برای مثال پیوند در ناحیه پیشانی و جلوی سر باید هدف جلسه اول و قسمت عقب سر باید هدف جلسه دوم تعیین شود. از آنجایی که طراحی خط رویش طبیعی از اهداف اصلی کاشت مو است بنابراین ضروری است در جلسه اول و قبل از ایجاد محدودیت در برداشت گرافت از ناحیه اهدا کننده هدف اصلی را پاسخ داد.

بهترین زمان برای انجام جلسه دوم کاشت مو

موهای پیوندی ۲ تا ۶ هفته پس از جراحی به آرامی رشد می‌کنند و بیمار به طور میانگین ۱۰ هفته پس از جراحی شاهد رشد مجدد موها خواهد بود. رشد کامل موها به مدتی حدود ۴ تا ۶ ماه نیاز دارد در این مدت موهای پیوندی به تدریج ضخیم‌تر می‌شوند اما آثار نهایی کاشت مو ۱۰ الی ۱۲ ماه پس از جراحی قابل مشاهده خواهد بود؛ بنابراین به بیماران توصیه می‌شود انجام جلسه دوم جراحی را تا بهبودی و مشاهده نتایج جلسه اول جراحی به تعویق بیندازند. اگر بیماران این مدت را تأمل کنند برداشت گرافت‌ها از ناحیه اهدا کننده به حداکثر می‌رسد و احتمال ایجاد زخم در ناحیه اهدا کننده نیز کاهش می‌یابد. از طرفی از آنجایی که جلسه اول جراحی با هدف ترمیم تراکم مو در ناحیه پیشانی و جلوی سر انجام می‌شود و خط رویش طبیعی برای بیماران طراحی می‌شود، حدود ۵۰ درصد بیماران پس از مشاهده نتایج جلسه اول کاشت مو برای انجام جراحی در جلسه دوم منصرف می‌شوند؛ زیرا به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند و ۵۰ درصد باقی مانده نیز که تمایل به افزایش تراکم مو دارند زمان انجام جلسه دوم جراحی را به تعویق می‌اندازند و آن را در زمان مناسب مالی انجام می‌دهند.

اهداف اصلی از انجام جراحی کاشت مو در جلسه دوم

 • افزایش تراکم مو در نواحی طاس
 • ترمیم خط رویش مو
 • بهبود تراکم موها در ناحیه تاج و پشت سر
 • دست‌یابی به نتیجه مطلوب و کاملاً طبیعی

نکاتی که باید در جلسه اول و قبل از جلسه دوم جراحی مد نظر باشد

 • طراحی خط رویش مو در جلسه اول جراحی لازم و ضروری است، خط رویش مو باید ۴ انگشت بالاتر از ابرو باشد، بنابراین بیش از حد پایین آوردن یا بالا بردن آن می‌تواند ظاهری غیرمتعارف برای افراد ایجاد کند.
 • اگر میزان طاسی در بیماری شدید باشد و وی بانک موی متوسطی داشته باشد، جراح باید ترمیم تراکم مو در ناحیه تاج سر را در جلسه اول انجام دهد؛ زیرا در غیر این صورت بیمار به دلیل ضعف بانک مو قادر به انجام جراحی در جلسات بعدی نخواهد شد و از طرفی تداوم ریزش مو در ناحیه تاج ظاهری بسیار نا زیبا را برای بیمار ایجاد می‌کند.
 • اگر بیماری دارای بانک موی ضعیف یا متوسطی باشد و از طرفی در ناحیه تاج نیز دچار طاسی شده باشد، جراح می‌تواند با در میان گذاشتن مسئله با بیمار تراکم مو در ناحیه پیشانی و جلوی سر را بهبود ببخشد و جراحی را تا ناحیه میانی تاج سر ادامه دهد. در این شرایط بیمار باید پس از جراحی از موهای پیوندی سر در قسمت جلوی سر برای پوشش ناحیه تاج بهره‌مند شود.

کلینیک تخصصی کاشت مو مرکز جراحی  دانیان

در کلینیک سعادت آباد تیم جراحی همواره تلاش می‌کنند تا بیماران در یک جلسه به نتیجه مطلوب مد نظر خود دست پیدا کنند، در واقع تیم جراحی سعادت آباد با بررسی بانک موی بیمار، ضخامت موهای بیمار، تراکم موها در ناحیه اهدا کننده و طاس، سن و شرایط جسمانی بیمار و … سعی می‌کنند انتظارات بیماران را در یک جلسه پاسخگو باشند؛ زیرا این تیم معتقدند که انجام جلسات متعدد جراحی نه تنها می‌تواند به لحاظ مالی برای بسیاری از افراد به صرفه نباشد می‌تواند افراد را در معرض عوارض و خطرات جراحی قرار دهد.

کاشت موی ترکیبی در طاسی‌های شدید

افرادی که دچار طاسی شدید شده‌اند بر حسب تراکم موها در ناحیه اهدا کننده و ضخامت موها به صورت ترکیبی تحت جراحی قرار می‌گیرند، برای مثال ممکن است در یک مرحله به روش FUT در مرحله دیگر به روش FIT تحت جراحی قرار بگیرند. ترکیب روش‌های جراحی صرفا برای رسیدن به نتیجه مطلوب انجام می‌شود. جراحان موظف هستند در جلسه مشاوره در این باره اطلاعات کافی را در اختیار بیماران قرار دهند تا آن‌ها انتظارات منطقی در خصوص نتیجه جراحی داشته باشند.

بیمارانی که در دو جلسه تحت جراحی کاشت مو قرار می‌گیرند باید انتظارات منطقی از نتیجه جراحی داشته باشند؛ برای مثال افرادی که دچار طاسی شدید شده‌اند و بانک موی مناسبی هم ندارند نمی‌توانند این انتظار را داشته باشند که پس از انجام دو جلسه موهای بسیار ضخیم، با تراکم بسیار بالا و … خواهند داشت؛ زیرا ویژگی‌های مو پس از کاشت تغییر نخواهد کرد. البته این بدان معنا نیست که بیماران پس از انجام جراحی طی دو جلسه همچنان از طاسی رنج خواهند برد. تمام بیماران پس از پیوند مو به نتایج مطلوب، مناسب و طبیعی دست پیدا می‌کنند اما باید بدانند نتایج جراحی به ویژگی‌های موهای آن‌ها بستگی دارد، البته ممکن است جراحان با تجویز برخی داروهای موضعی به بهبود رویش موها و افزایش ضخامت موها کمک کنند.

توصیه‌های طلایی قبل از جراحی کاشت مو :

افرادی که به منظور افزایش تراکم مو و یا درمان طاسی اقدام به انجام جراحی کاشت مو می‌کنند باید پس از جراحی پیوند مو تحت نظر پزشک از داروهایی مانند فیناستراید استفاده کنند تا احتمال ریزش مو و تداوم آن به صفر برسد. هر چند تاکنون نتایج مطالعات تأثیر قطعی این دارو را در جلوگیری از ریزش مو پس از پیوند مو به اثبات نرسانده است، اما بر اساس تجربیات پزشکان توصیه می‌شود بیماران به مدت یک ماه پس از جراحی این دارو را مصرف کنند. البته برخی پزشکان برای درمان ریزش مو فیناستراید را قبل از جراحی برای بیماران تجویز می‌کنند که در این صورت بیماران باید پس از مصرف این دارو به مدت یک سال و عدم مشاهده نتیجه مطلوب کاندید جراحی کاشت مو شوند.

مصرف “ماینوکسیدیل” قبل و بعد از جراحی کاشت مو

افرادی که از داروهایی مانند ماینوکسیدیل برای درمان و پیشگیری از ریزش مو استفاده می‌کنند در صورت تمایل به انجام جراحی کاشت مو باید به مدت یک هفته قبل از جراحی مصرف این دارو را قطع کنند و پس از جراحی با مشورت پزشک این دارو را فقط در نواحی که پیوند انجام نشده مصرف کنند. ماینوکسیدیل حاوی مقداری الکل است که مصرف آن قبل از جراحی موجب گشاد شدن عروق و بعد از جراحی موجب بروز التهاب و خارش در ناحیه پیوند می‌شود بنابراین بیماران باید طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنند.

ضرورت قطع مصرف داروهای ضخیم کننده و پرپشت کننده مو قبل از جراحی

هم‌چنین به افرادی که از محصولات ضخیم کننده مو یا پودرهای پرپشت کننده مو استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود به مدت سه روز قبل از جراحی از مصرف این مواد اجتناب کنند؛ زیرا غالباً چند روز به طول می‌انجامد تا این مواد از پوست سر به خوبی پاک شوند و همین مسئله روند جراحی را با مشکل مواجه می‌سازد. به بیمارانی که جراحی کاشت مو را انجام می‌دهند توصیه می‌شود پس از جراحی مصرف این دسته از محصولات را به طور کامل قطع نمایند اما اگر فردی اصرار به استفاده از آن دارد باید طبق دستور پزشک مصرف آن را آغاز کند.

تمام بیماران به آنتی‌بیوتیک نیاز ندارند

پس از جراحی پیوند مو ممکن است جراحان برای بهبود زخم‌های ایجاد شده و پیشگیری از بروز عفونت برای بیماران آنتی‌بیوتیک تجویز کنند، البته تجویز این دارو برای تمام بیماران ضرورت ندارد.

کلینیک تخصصی کاشت مو مرکز جراحی سعادت آباد

تیم مشاوره کلینیک سعادت آباد قبل و بعد از جراحی به طور مستقیم با بیماران در ارتباط هستند. تیم مشاوره تلاش می‌کنند تا بیماران با آمادگی کامل در روز جراحی در کلینیک حضور پیدا کنند، از این رو آن‌ها طی تماس‌های تلفنی یا جلسات مشاوره به بیماران زمان قطع داروها، محدودیت‌های استعمال سیگار و مصرف مشروبات الکی، نوشیدنی‌های کافئین‌دار و … را قبل و بعد از جراحی به بیماران یادآوری می‌کنند.

اقداماتی که باید قبل از جراحی توسط بیمار رعایت شود

براینکه نتیجه جراحی کاشت مو رضایت‌بخش باشد باید بیمار نیز قبل از آغاز جراحی اقداماتی را انجام و مراقبت‌هایی را رعایت کنند که در ذیل به مواردی از آن‌ها اشاره شده است.

 • به منظور پیشگیری از بروز خونریزی حین جراحی به بیماران توصیه می‌شود به مدت ۲ هفته قبل از جراحی مصرف داروهایی مانند آسپرین و ویتامین E را قطع کنند و در روز جراحی نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف نکنند.
 • از آنجایی که مصرف مواد دخانی احتمال بروز عفونت و زمان بهبودی زخم‌ها را افزایش می‌دهد به بیماران توصیه می‌شود ۲۴ ساعت قبل از جراحی و ۱۴ روز پس از جراحی مصرف این مواد را قطع کنند.
 • به بیماران توصیه و تأکید می‌شود صبح روز جراحی استحمام کنند و موهای خود را به خوبی شست‌و‌شو دهند.
 • بیماران روز جراحی باید لباسی مناسب به تن داشته باشند. لباس بیمار باید به گونه‌ای باشد که هنگام تعویض فشاری به محل جراحی و بانداژ وارد نکند.
 • مصرف صبحانه در روز جراحی نباید فراموش شود. اگر زمان جراحی برای عصر برنامه‌ریزی شده باشد بیمار باید ناهار سبک نیز مصرف نماید.
 • ممکن است بیماران به دلیل داروهایی که حین جراحی استفاده می‌شود یا مدت زمان جراحی دچار خواب آلودگی شوند از این رو رانندگی پس از جراحی برای بیماران ممنوع است، بنابراین توصیه می‌شود بیماران از فردی درخواست کنند تا به عنوان همراه با آن‌ها در کلینیک حضور یابد.
 • بیماران باید قبل از آغاز جراحی و با انجام یک آزمایش خون ساده جراح خود را در جریان سلامت خود قرار دهند. از آنجایی که برخی مشکلات می‌تواند در نتیجه جراحی تأثیر بگذارد جراح پس از بررسی نتایج آزمایش بیمار ممکن است زمان جراحی را به تعویق بیندازد و بیمار را برای درمان به متخصص دیگری ارجاع دهد.
 • فرم رضایت جراحی باید قبل از جراحی در اختیار بیمار قرار داد شود تا بیمار آگاهانه آن را مطالعه و امضا نماید؛ بنابراین به بیماران توصیه می‌شود فرم را قبل از جراحی و در زمان مناسب مطالعه کنند.

 

برای کاشت موی موفق باید به چه مواردی توجه کرد؟

کاشت یا پیوند مو به فرآیند جا به جایی مو از نواحی پرپشت و دارای تراکم بالا به مناطق کم پشت، با تراکم پایین و یا طاس گفته می‌شود. پیوند مو تحت یک جراحی ایمن و بر حسب شرایط بیمار تحت بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود. تکنیک‌ها و روش‌های جراحی کاشت مو همواره در حال توسعه و تکامل است از این رو صد درصد بیماران پس از جراحی به نتیجه دلخواه و مطلوب خود دست پیدا می‌کنند. جراحی پیوند مو با اینکه بسیار ایمن است اما همانند سایر اعمال جراحی زیبایی با مزایا و خطرات احتمالی همراه است؛ برای مثال از جمله مزایای آن می‌توان به ترمیم ظاهر افراد، تغییر حالت و تراکم مو و … اشاره کرد. این عمل جراحی ممکن است با عوارضی نیز همراه باشد که البته باید گفت اگر جراحی توسط جراح و تیم جراحی مجرب انجام شود احتمال بروز عوارض کاهش می‌یابد، هم‌چنین باید دانست که برخی عوارض خود به خود و با گذشت زمان بهبود می‌یابند و آثار دائمی برای بیمار به همراه ندارند اما برخی دیگر از عوارض ممکن است به دلیل بی‌تجربگی جراح و یا عدم رعایت مراقبت‌های صحیح توسط بیمار آثار جبران ناپذیری را برای بیماران به همراه داشته باشد. از جمله عوارض جراحی کاشت مو می‌توان به التهاب، عفونت، واکنش به مواد بی‌حسی، ایجاد زخم، از بین رفتن موهای پیوندی، تغییر بافت مو، عدم رویش موهای پیوندی و … اشاره کرد.

جراحان باید قبل از آغاز جراحی پس از معاینه و بررسی شرایط بیمار درباره مزایا و عوارض احتمالی جراحی با بیمار گفت‌و‌گو کنند تا بیمار آگاهانه تن به جراحی دهد. در کلینیک سعادت آباد تیم جراحی در جلسه مشاوره در خصوص تمام مزایا و عوارض احتمالی جراحی کاشت مو و نحوه پیشگیری از آن به بیمار اطلاعات لازم را ارائه می‌دهند.

کاشت مو؛ جراحی کم‌خطر و سرپایی

جراحی پیوند مو در اتاق عمل و در یک محیط استریل به صورت سرپایی انجام می‌شود. هر چند احتمال بروز مشکلاتی از قبیل سکته، تشنج، افزایش فشار خون و … حین جراحی کاشت مو بسیار اندک است، اما باید اتاق عمل و یا کلینیک به خدمات اورژانسی مجهز و یا با یک مرکز خدمات پزشکی اورژانسی قرارداد داشته باشد تا بتوان در اسرع وقت به بیمار امدادرسانی کرد. علاوه بر این تیم جراحی کاشت مو باید دوره‌های احیای قلبی – ریوی، برطرف سازی مشکلاتی از قبیل خونریزی، ایست قلبی و غیره را گذرانده باشند تا در صورت نیاز بهترین خدمات را به بیماران ارائه کنند.

اتاق عمل کاشت مو علاوه براینکه باید به دستگاه شوک، احیا کننده و غیره مجهز باشد  و باید دارای استریو میکروسکوپ نیز باشد. استریومیکروسکوپ برای برش‌ دادن و قرار دادن موهای پیوندی به شدت مورد نیاز است؛ زیرا سر دارای رگ‌های بسیاری است و باید برش و پیوند به گونه‌ای انجام شود تا رگ‌ها دچار آسیب نشوند.

صندلی‌ و تخت اتاق عمل

صندلی یا تخت مخصوص کاشت مو باید دارای ۵۶ سانتی‌متر ارتفاع و پشتی‌های حمایتی باشد در واقع تخت و یا صندلی‌های رایج پاسخگوی نیاز بیماران جراحی کاشت مو نیست. صندلی یا تخت مخصوص کاشت مو باید دارای پشتی‌های حمایتی باشد؛ زیرا نیاز است حین جراحی کاشت، بیمار برای مدتی بنشیند و برای مدتی روی تخت دراز بکشد از این رو صندلی باید به گونه‌ای که بیمار احساس خستگی نکند.

هم‌چنین صندلی تیم جراحی نیز باید مناسب باشد؛ در واقع صندلی تیم جراحی نیز باید قابل تنظیم و راحت باشد تا هیچ گونه خطایی حین برش، برداشت گرافت‌ها، پیوند و … ایجاد نشود. رنگ سقف اتاق عمل باید روشن و اتاق دارای نور کافی باشد.

تمام فرآیند کاشت مو از برداشت گرافت، نگه‌داری گرافت‌ها در یخچال، پیوند، بخیه محل برش و پانداژ باید در اتاق عمل انجام شود، بنابراین تجهیز بودن اتاق عمل به تجهیزات مورد نیاز هر مرحله علاوه براینکه سرعت جراحی را افزایش می‌دهد از بروز بسیاری از خطاها پیشگیری می‌کند.

ضرورت برنامه‌ریزی یک جراحی موفق توسط تیم جراحی

جراحی کاشت مو باید برنامه‌ریزی شده انجام شود تا همه چیز تحت کنترل جراح و تیم جراحی باشد. برای انجام یک جراحی موفق باید تمام مواد مورد نیاز جراحی در ظروف استریل نگه‌داری و آماده باشند، برای مثال مخلوط‌های بی‌حسی موضعی باید از قبل درون سرنگ‌ها کشیده شده باشد. آماده بودن تمام مواد مورد نیاز قبل از جراحی به تحت کنترل بودن جراحی بسیار کمک می‌کند به عنوان مثال کشیدن مخلوط‌های بی‌حسی موضعی درون سرنگ قبل از جراحی مانع افزایش میزان دوز تزریق حین جراحی می‌شود.

بی‌حسی موضعی مورد استفاده در کاشت مو ترکیبی از لیدوکائین، بوپیواکائین، آدرنالین و سدیم بی‌کربنات است. لیدوکائین ترکیب اصلی بی‌حسی موضعی را تشکیل می‌دهد و سایر مواد نیز هر یک برای رسیدن به هدفی مشخص به این محلول اضافه می‌شود برای مثال بوپیواکائین برای افزایش مدت بی‌حسی اضافه می‌شود. البته میزان ترکیب این مواد باید بسیار دقیق و تنظیم شده باشد؛ زیرا در غیر این صورت می‌تواند عوارضی مانند مشکلات قلبی را برای بیماران به همراه داشته باشد.

کاشت مو در کلینیک تخصصی دانیان

کلینیک موی سعادت آباد یکی از با سابقه‌ترین مراکز کاشت و ترمیم مو است. کلینیک دانیان این افتخار را دارد با تکنیک‌های جدید و به روز دنیا در زمینه کاشت مو، تمامی نیازهای متقاضیان را پاسخ می‌دهد و رضایت آن‌ها را سرمایه خود قرار داده است. در این مرکز تیم جراحی قبل از آغاز کاشت مو در یک جلسه مشاوره علاوه بر معاینه و بررسی وضعیت بیماران، نیازها و انتظارات آن‌ها را رصد و بر اساس آن یک برنامه منظم برای جراحی طراحی می‌کند. کلینیک سعادت آباد مجهز به تجهیزات به روز پزشکی دنیا است از این رو تمامی روش‌های کاشت مو از قبیل FUT، FIT، SUT، BHT و روش‌های ترکیبی در این مرکز به خوبی برای تمامی بیماران انجام می‌شود.

 

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو به فاکتورهای بسیاری از قبیل روش جراحی، تعداد جلسات جراحی، داروهایی که حین جراحی برای بیمار استفاده می‌شود، تجربه و تبحر جراح و غیره بستگی دارد از این رو نمی‌توان هزینه دقیقی را برای تمام افراد اعلام کرد. در کلینیک سعادت آباد جراحان ما بعد از مشاوره دقیق، هزینه را به بیماران اعلام می‌کنند.

درصد موفقیت کاشت مو

درصد موفقیت کاشت مو با تکنیک‌های مختلف ممکن است کمی متغیر باشد، اما در حالت کلی بالای ۹۵ درصد از افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند از نتایج مشاهده شده بسیار راضی می‌باشند. ۵ درصد افراد نیز پس از انجام جراحی مجدد صد درصد از نتیجه جراحی رضایت خواهند داشت.

 

از صفر تا صد کاشت مو

زمانیکه بیمار برای انجام جراحی کاشت مو به کلینیک یا مرکز جراحی مراجعه می‌کند، ابتدا فرم رضایت‌نامه جراحی در اختیار وی قرار داده می‌شود تا بیمار آگاهانه مطالعه و امضا نماید. بیمار می‌تواند تا قبل از انجام بی‌حسی پاسخ سؤالات و ابهامات خود را از پزشک جویا شود. جراح نیز قبل از آغاز جراحی باید مجدد تراکم موی بیمار را بررسی کند، اگر تراکم موی بیمار نسبت به روز مشاوره تغییر کرده باشد باید سایر موارد از جمله سستی پوست بیمار نیز مجدد مورد بررسی قرار گیرد.

مرحله اول؛ طراحی خط رویش مو

پس از اینکه تمام سؤالات بیمار پاسخ داده شد و جراح بررسی‌های لازم را مجدد انجام داد، لباس مخصوص جراحی به بیمار داده می‌شود. پس از اینکه بیمار لباس مخصوص جراحی را به تن کرد مراحل ابتدایی جراحی یعنی طراحی خط رویش مو آغاز می‌شود. اگر خط رویش طراحی شده مورد تایید بیمار باشد مراحل بی‌حسی آغاز می‌شود. جراح از تمام مراحل قبل از کاشت مو، طراحی خط رویش مو، کاشت مو و تمام مراحل رویش موهای پیوندی عکس‌هایی تهیه می‌کند تا بیمار به خوبی متوجه تغییرات خود شود.

مرحله دوم؛ بی‌حسی موضعی بیمار

ماده بی‌حسی که از مخلوط دوز مشخصی لیدوکائین، بوپیواکائین و اپی نفرین (آدرنالین) تشکیل شده است به لایه چربی زیرپوستی تزریق می‌شود. ممکن است برخی بیماران پس از تزریق بی‌حسی دچار ناراحتی‌های خفیفی مانند سوزش شوند که این مسئله جای نگرانی ندارد. زمانیکه بیماران پس از بی‌حسی در ناحیه تزریق دچار علائمی شدند باید سریعاً مسئله را با جراح خود در میان بگذارند؛ زیرا جراح با ماساژ و یا وارد کردن فشارهای آرام در ناحیه تزریق مانع تداوم ناراحتی‌های بیمار می‌شود. جراحان باید توجه داشته باشند که ماده بی‌حسی را حتماً در لایه چربی زیر پوست تزریق کنند؛ زیرا تزریق این ماده درماهیچه‌ها می‌تواند عوارضی مانند گشاد شدن عروق، وارد شدن ماده بی‌حسی درون خون و ایجاد مسمومیت را به همراه داشته باشد. حدوداً ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد تا بی‌حسی در لایه سطحی پوست تأثیر کند. پس از اینکه پوست ناحیه اهدا کننده کاملاً بی‌حس شد، ماده بی‌حسی دیگری درون لایه چربی میانی پوست تزریق می‌شود. دوز بی‌حسی که در لایه میانی تزریق می‌شود کمی بیش از دوز ماده بی‌حسی لایه سطحی پوست است.

مرحله سوم؛ برداشت گرافت‌های مو از منطقه اهداکننده

برای انجام این مرحله بیمار باید بر روی یک صندلی مخصوص بنشیند. زمانیکه که بیمار در یک موقعیت مناسب قرار گرفت برداشت گرافت‌ها به کمک پانچ‌های مخصوص انجام می‌شود. برداشت گرافت‌های مو در روش‌های مختلف جراحی با یکدیگر متفاوت است؛ برای مثال در روش FUT باید یک نوار باریک مو از ناحیه پشت سر برداشته و سپس زیر میکروسکوپ به واحدهای کوچک‌تر تقسیم بندی شود، اما در روش FIT موها به صورت یک رشته‌ای و چند رشته‌ای توسط پانچ از بانک مو برداشته و در ناحیه طاس پیوند زده می‌شوند. وسعت برداشت گرافت‌های نواری در روش FUT در نژادهای مختلف متفاوت است و به تراکم موی بیمار نیز بستگی دارد.

در کلینیک سعادت آباد تیم جراحی با تجهیز بر مدرن‌ترین تجهیزات پزشکی تمام مراحل جراحی کاشت مو از جمله حساس‌ترین مرحله یعنی برداشت گرافت‌های مو را انجام می‌دهند. برداشت گرافت‌ها یکی از حساس‌ترین مراحل کاشت مو است در این مرحله جراحان باید از هدر رفت و از بین رفتن گرافت‌های پیشگیری کنند. برداشت گرافت‌های مو نیاز به دقت و تمرکز بسیاری دارد هر چه در این مرحله گرافت‌های سالم برداشت شود نتیجه جراحی مطلوب‌تر خواهد شد.

مرحله چهارم؛ بخیه زدن ناحیه اهدا کننده مو

بخیه به فرآیند دوخته شدن جای جراحت با سوزن و نخ مخصوص توسط پزشک که باعث بسته شدن دهانه محل زخم می‌شود، گفته می‌شود. نخ‌های بخیه قابل جذب یا غیر قابل جذب هستند. نخ‌های قابل جذب به دو دسته نخ‌های قابل جذب طبیعی شامل  نخ‌های قابل جذب ساده یا پلین (PLAIN)،  نخ قابل جذب کرومیک یا کاتگوت کرومیک (CHROMIC)و  نخ قابل جذب کلاژن (COLLAGEN)و نخ‌های قابل جذب غیر طبیعی و مصنوعی شامل نخ ویکریل (پلی گلاکتین)VICRL تقسیم بندی می‌شوند. بخیه‌های قابل جذب باید نزدیک به هم و در لبه زخم زده شوند.

نخ‎های غیر قابل جذب نیز به دو دسته  نخ‌های غیر قابل جذب طبیعی شامل  نخ سیلک خالص virgin silk، نخ سیلک روکش دار dermal silk، نخ پنبه ای cotton، نخ کتانی linen و نخ سیمی ضد زنگ stainless steel or wire و  نخ‌های غیر قابل جذب مصنوعی شامل نخ نایلون، نخ نایلون تک رشته ای ethilon and dermalon، نخ نایلون چند رشته ای بدون روکش نورالون nurolon و نخ نایلون چند رشته ای روکش دار سرجی لون surgilon تقسیم بندی می‌شوند. در بیمارانی که از نخ بخیه غیر قابل جذب استفاده می‌شود، بیماران باید ۱۰ الی ۴۰ روز پس از جراحی برای کشیدن بخیه مجدد به کلینیک یا مرکز جراحی مراجعه کنند.

امروزه عمده زخم‌های ایجاد شده در جراحی‌ها به خصوص جراحی کاشت مو توسط بخیه قابل جذب ترمیم می‌شوند؛ زیرا علاوه براینکه آثاری از خود برجای نمی‌گذارند نیازی به مراجعه مجدد بیمار به مرکز جراحی وجود ندارد. از طرفی در کاشت مو باید از بخیه قابل جذب استفاده شود تا آسیبی به فولیکول‌های مو وارد نشود.

مرحله پنجم؛ تقسیم فولیکول‌های مو نوار برداشت شده از ناحیه اهدا کننده

پس از اینکه نوار اهدا کننده از منطقه بانک مو برداشت شد، بلافاصله درون محلول نگه‌دارنده‌ای قرار می‌گیرد و برای برش زیر میکروسکوپ آماده می‌شود. جراح وقتی نوار اهدایی را زیر میکروسکوپ قرار می‌دهد بر اساس حالت مو، فاصله فولیکول‌های مو از یکدیگر و … برش‌ها را به گونه‌ای انجام تا فولیکول‌های مو از بین نروند. پس از اینکه برش‌ها تکمیل شد قطعات تولید شده که حاوی یک یا چند فولیکول مو می‌باشند برای مدت یک ساعت درون یخچال نگه‌داری می‌شوند تا برای پیوند آماده شوند.

 • استخراج فولیکولی مو

در روش کاشت مو به روش FUT موهای اهدایی باید طبق مراحل فوق به صورت نواری از ناحیه پشت سر برداشت شوند اما در روش کاشت مو به روش FUE فولیکول‌های مو به صورت تک رشته‎ای یا چند رشته‌ای به کمک پانچ از ناحیه پشت سر برداشته و در ناحیه مد نظر پیوند زده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استخراج فولیکولی مو آن است که نیازی به برداشت نواری مو از ناحیه اهدا کننده و بخیه نیست؛ اما این روش با مشکلاتی نیز همراه است که از جمله آن احتمال از بین رفتن فولیکول‌های مو، محدودیت برداشت فولیکول مو و … اشاره کرد. برداشت فولیکولی مو بیش‌تر برای بیمارانی که دچار طاسی اندکی شده‌اند و یا بیمارانی که صرفاً می‌خواهند با انجام جراحی کاشت مو تراکم موهای خود را افزایش دهند، کاربرد دارد. البته این روش برداشت فولیکول مو در افرادی که پوست سرشان بسیار سفت است و یا افرادی که زخم در آن‌ها با تأخیر بسیار بهبود می‌یابد نیز کارآیی دارد.

برداشت نواری مو و برداشت فولیکولی مو هر یک دارای مزایا و معایب منحصر به خود هستند برای مثال در برداشت نواری مو در روش FUT از تمامی موهای برداشت شده به صورت بهینه استفاده می‌شود اما این روش با معایبی مانند بخیه و باقی ماندن آثار آن روی پوست همراه است؛ اما در برداشت فولیکولی مو در روش FUE نیازی به بخیه وجود ندارد، بنابراین هیچ گونه آثاری روی پوست باقی نمی‌ماند؛ اما این روش با معایبی نیز همراه است که از جمله آن می‌توان به عدم استفاده بهینه از فولیکول‌های مو برداشت شده اشاره کرد.

مرحله ششم؛ بررسی جایگاه پذیرنده پیوند

در این مرحله جراح وسعت منطقه پذیرنده پیوند، زاویه رویش موها، نحوه توزیع موهای پیوندی و … را بررسی می‌کند تا پس از کاشت و رویش موها طاهر بیمار کاملاً طبیعی به نظر برسد.

 • وسعت جایگاه پذیرنده پیوند

جایگاه پذیرنده پیوند یا منطقه طاس سر نباید به قدری کوچک باشد که پیوند فولیکول‌های مو در آن قسمت به سختی انجام شود، البته ابزارهای بسیاری برای قرار دادن فولیکول‌های مو در منطقه مورد نیاز وجود دارد. جراحان علاوه براینکه می‌توانند از ابزارهای مختلفی برای ایجاد برش و قرار دادن موهای پیوندی در منطقه مورد نظر استفاده کنند می‌توانند به کمک این ابزارها برش‌های عمودی یا افقی برای کاشت موهای پیوندی ایجاد کنند. جراحان بر حسب نیاز بیماران و انتظارات آن‌ها از نتیجه جراحی برش‌ها را جهت قرار دادن موهای پیوند‌ به صورت عمودی یا افقی ایجاد می‌کنند. پیوند مو در برش‌های افقی ظاهری کاملاً طبیعی‌تر ایجاد می‌کند از این رو عمدتاً جراحان موهای پیوندی را به کمک ایجاد برش‌های افقی در ناحیه طاس قرار می‌دهند.‌

 • زاویه کاشت موهای پیوندی

موهای پیوندی باید در جهت رویش موها کاشت شوند از این رو جراح سر را به چهار ناحیه پیشانی، جلوی سر، تاج سر و پشت سر دسته بندی‌ می‌کند و بر اساس زوایه رویش موهای هر ناحیه پیوند موها را در همان زاویه انجام می‌دهد. پیوند مو در جهت رویش موها ظاهری کاملاً طبیعی را برای بیمار به ارمغان می‌آورد، اما گاه بیماران تمایل دارند پس از جراحی آرایش موها خود تغییر دهند که در این صورت جراح ناچار است تا جایی ممکن نیاز بیمار را پاسخ دهد.

 • تراکم موهای پیوندی

تمام افراد به طور طبیعی در هر سانتی‌متر مربع سر دارای ۹۰ تا ۱۰۰ واحد فولیکولی هستند که ممکن است ۵۰ درصد این موها دچار ریزش شوند و افراد دچار کاهش تراکم مو یا طاسی شوند. افرادی که بخش عمده‌ای از موهای خود را از دست داده‌اند با انجام یک جلسه جراحی می‌توانند بیش از ۲۵ درصد تراکم موهای از دست رفته خود را بازیابند، بنابراین افرادی که تمایل دارند تراکم موهای خود را بیش از این افزایش دهند باید طی دو جلسه تحت جراحی قرار گیرند. البته برخی جراحان مدعی آن هستند که می‌توانند در یک جلسه تراکم موهای از دست رفته را جبران کنند، اما این مسئله از نظر علمی قابل انجام نیست؛ زیرا کاشت موها با تراکم بالا در یک جلسه آسیب به موها و بافت‌های پیوندی، آسیب به رگ‌های سر و … را به همراه دارد.

 • توزیع موهای پیوندی در منطقه پذیرنده یا طاس

عموماً مردم در ناحیه جلوی سر دچار طاسی یا کاهش تراکم مو می‌شوند از این رو توزیع موهای پیوندی در قسمت جلوی سر بیش‌ از سایر نواحی سر انجام می‌شود و از طرفی چون هر چه تراکم موها در قسمت جلوی سر بیش‌تر باشد به لحاظ زیبایی‌شناسی تأثیرات مثبتی به همراه دارد، جراحان سعی می‌کنند طی جراحی پیوند مو، تراکم مو در قسمت جلوی سر را افزایش دهند. افزایش تراکم مو در قسمت جلوی سر برای بیماران نیز تأثیرات مثبتی به همراه دارد که از جمله آن می‌توان به افزایش اعتماد به نفس، بهبود تعاملات اجتماعی و غیره اشاره کرد.

افزایش و بهبود تراکم مو در قسمت جلوی سر یا مناطق طاس به تراکم موهای بانک موی بیمار بستگی دارد، هر چه بیمار بانک موی قوی داشته باشد تراکم حاصل شده پس از جراحی بسیار چشم‌گیرتر خواهد شد، اما اگر بیمار بانک موی ضعیفی داشته باشد طبیعتاً تراکم حاصل شده پس از جراحی اندکی ضعیف خواهد شد، البته جراحان طی جراحی عموماً واحدهای فولیکولی دارای سه تا چهار تار مو را در قسمت پیشانی و جلوی سر پیوند می‌دهند و تلاش می‌کنند فولیکول‌های تک رشته‌ای را تا حد امکان نزدیک به یکدیگر پیوند دهند تا تراکم مناسبی پس از جراحی حاصل شود. جراحی پیوند مو از قسمت جلوی سر آغاز می‌شود یعنی جراح ابتدا پیوند مو را در قسمت جلوی سر و سپس در ناحیه میانی و کناره‌ها و در نهایت در قسمت تاج انجام می‌دهد که به ترتیب جراح فولیکول‌های دارای ۳ تا ۴ تار مو یا بیش‌تر را در قسمت‌های جلوی سر و فولیکول‌های یک تا ۲ تار مو در قسمت میانی و تاج سر پیوند می‌دهد.

مرحله هفتم؛ ترخیص بیمار از کلینیک یا مرکز جراحی

پس از اینکه پیوند مو به طور کامل انجام شد پوست سر بیمار با آب مقطر پاکسازی می‌شود و روی بخیه‌ها پماد باسیتراسین زده می‌شود و در نهایت محل جراحی بانداژ می‌شود. قبل از اینکه بیمار کلینیک یا مرکز جراحی را ترک کند دستورالعمل‌های مراقبت از محل جراحی به صورت مکتوب به بیمار ارائه می‌شود و به وی تأکید می‌شود که هنگام خواب از بالشت‌های مخصوص استفاده نماید. هم‌چنین ممکن است جراح برای پیشگیری از بروز عفونت، درد و … داروهایی برای بیمار تجویز نماید که بیمار موظف است داروها را طبق دستور جراح مصرف نماید. به بیماران توصیه می‌شود به دلیل اثرات بی‌حسی و داروهای حین جراحی از رانندگی کردن پس از جراحی خودداری کنند.

کاشت موی طبیعی در کلینیک دانیان

در کلینیک دانیان تیم جراحی مجرب و با تجربه آماده خدمت‌رسانی به تمام بیماران هستند. این تیم جراحی با تسلط به تکنیک‌های به‌روز جراحی کاشت مو و مجهز بودن به دستگاه‌های پیشرفته قادر هستند تمام مراحل کاشت مو را به دقت انجام دهند به گونه‌ای که ظاهر بیمار پس از جراحی کاملاً طبیعی به نظر برسد.

بهترین داروهای بعد از کاشت مو

بیماران ممکن است پس از کاشت مو دچار خارش در ناحیه پیوند یا بخیه زده شوند. جراحان کاشت مو برای پیشگیری از بروز خارش برای بیماران پماد هیدروکورتیزون تجویز می‌کنند. بیماران باید این پماد را به صورت موضعی در نواحی دچار خارش به آرامی استفاده کنند به گونه‌ای که هیچ فشاری به ناحیه پیوند و بخیه وارد نشود. بیماران باید به شدت از مصرف خودسرانه پماد خودداری کنند و طبق دستور پزشک از این دارو استفاده نمایند.

جراحان حین انجام جراحی کاشت مو برای کاهش تورم پس از عمل برای بیمار کورتیزون تزریق می‌کنند. بیماران ممکن است به مدت ۲ تا ۵ روز پس از جراحی دچار اندکی تورم شوند که این مسئله جای نگرانی ندارد و خود به خود برطرف می‌شود البته بیماران برای تسکین تورم ایجاد شده می‌توانند از کمپرس یخ نیز استفاده کنند. در مواردی که تورم تداوم یابد و بیمار از عارضه ایجاد شده احساس ناراحتی کند جراح برای بیمار کورتیزون تجویز می‌کند.

بیماران پس از کاشت مو ممکن است دچار خونریزی شوند که جراح قبل از ترخیص بیمار خونریزی را کنترل می‌کند اما اگر پس از ترخیص بیمار دچار خونریزی شد باید با مشورت جراح خود سریعاً به یک مرکز درمانی مراجعه نماید. بیماران برای پایان دادن به خونریزی باید طبق دستور پزشک عمل کنند.

بیمارانی که قبل از جراحی از داروی ماینوکسیدیل برای تقویت رشد موهای خود استفاده می‌کردند باید قبل از جراحی مصرف این دارو را قطع و پس از جراحی با مشورت پزشک مصرف آن را از سر بگیرند. عموماً جراحان توصیه می‌کنند داروی ماینوکسیدیل یک الی ۲ هفته پس از جراحی مورد استفاده قرار بگیرد. آن دسته از بیمارانی که از داروی فیناستراید برای تقویت رشد مو استفاده می‌کردند نیازی به قطع دارو برای جراحی ندارند اما پس از کاشت باید با مشورت پزشک مصرف دارو را ادامه دهند.

داروهای تقویتی بعد از کاشت مو

یک هفته بعد از کاشت مو بیماران در کنار تغذیه مناسب نباید از مصرف داروهای تقویتی رویش مو غافل شوند. این داروها که شامل مکمل‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد و تقویت موها است باید طبق دستور پزشک تهیه و استفاده شوند.

علامت‌هایی که باید جدی گرفته شود

بیماران پس از کاشت مو ممکن است دچار علائمی مانند قرمزی، تورم و اندکی سوزش شوند. بروز این علائم طی چند روز اول پس از جراحی امری طبیعی است اما اگر تداوم داشته باشد ممکن است نشانه بروز عفونت باشد. بروز علائمی مانند تب و ترشحات چرکی در ناحیه بخیه و پیوند نیز ممکن است علائمی از بروز عفونت باشد. بیماران در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق باید سریعاً با مرکز جراحی یا پزشک خود تماس بگیرند و در اسرع وقت جهت بررسی و معاینه به کلینیک مراجعه نمایند.

بی‌حسی پوست سر، مورمور شد یا احساساتی مشابه ممکن است به طور موقت در ناحیه پیوند رخ دهد که عموماً این علائم طی چند هفته اول بروز می‌یابد اما خود به خود برطرف می‌شود اما اگر برطرف نشد بیماران باید مسئله را با پزشک خود در میان بگذارند.

محدودیت‌ها و مراقبت‌هایی که باید پس از کاشت مو رعایت شود

بیماران به مدت یک هفته پس از جراحی کاشت مو باید از مصرف مشروبات الکی، استعمال مواد دخانی و داشتن روابط جنسی خودداری کنند؛ زیرا هر یک از عوامل می‌تواند رویش مجدد موها را دچار اختلال کند. هم‌چنین بیماران باید به مدت ۲ هفته فعالیت جسمانی خود را کنترل کنند و از انجام فعالیت‌های سنگین به شدت خودداری نمایند.

محافظت از موهای پیوندی در برابر نور خورشید و کلر

بیمارانی که کاشت مو انجام می‌دهند باید به مدت سه ماه از تماس مستقیم نور خورشید با موهای پیوندی خودداری کنند. افراد می‌توانند برای این منظور از کلاه یا روسری نخی استفاده کنند. کلر موجود در آب استخر نیز می‌تواند عوارضی برای جراحی کاشت موی داشته باشد بنابراین بهتر است بیماران حداقل به مدت دو هفته از رفتن به استخر اجتناب کنند.

کاشت مو در کلینیک دانیان

جراحان مرکز کاشت موی دانیان برای پیشگیری از عوارض جراحی، تقویت رشد موهای پیوندی  و درخشندگی موها داروهایی را قبل و بعد از جراحی به بیماران تجویز می‌کنند که توصیه و تأکید می‌شود بیماران طبق دستور پزشک از این داروها که عمدتاً ویتامین و مکمل هستند، مصرف کنند. مصرف به موقع داروها آثار مطلوبی در رشد و تقویت موها دارد. جراحان این مرکز به بیماران تأکید می‌کنند  در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی یا اختلال در مصرف دارو سریعاً با مرکز جراحی تماس بگیرند و جراح خود را در میان بگذارند.

جراحان مرکز جراحی سعادت آباد به بیماران خود تأکید می‌کنند که از مصرف خودسرانه هر گونه داروی گیاهی و شیمیایی پس از کاشت خودداری کنند. متأسفانه گاه بیماران بر این باور هستند که  مصرف داروهای گیاهی هیچ گونه عارضه و آسیبی به موهای پیوندی وارد نمی‌کند، اما این در حالیست که برخی از این داروها می‌تواند حتی موجب از دست رفتن موهای پیوندی شود.

 

اهمیت طراحی خط رویش در کاشت مو :

برای اینکه پیوند مو کاملاً طبیعی به نظر برسد باید خط رویش مو برای بیمار به خوبی طراحی شود، در واقع خط رویش طبیعی نشانه‌ای از انجام پیوند موی ایده‌آل است. خط رویش یک خط فرضی است که در ناحیه پیشانی و جلوی سر بیمار ترسیم می‌شود و بر اساس آن پیوند موها انجام می‌شود. خط رویش مو بر اساس فرم صورت، استخوان‌بندی صورت، سن بیمار، الگوی رویش مو قبل از ریزش و … ترسیم می‌شود، بنابراین طراحی خط رویش مو در افراد مختلف بسیار متفاوت است از این رو ترسیم آن نیازمند تبحر و مهارت خاصی است.

اگر خط رویش بیش از اندازه پایین یا بالا باشد ممکن است چهره فرد پس از جراحی پیوند مو غیرطبیعی یا عروسکی دیده شود که این مسئله برای اکثر بیماران رضایت بخش نیست؛ زیرا عمدتاً بیماران خواهان آن هستند که پس از جراحی و پیوند مو چهره‌ای کاملاً طبیعی داشته باشند.

برای اینکه نتایج پیوند مو کاملاً طبیعی به نظر برسد موهایی که در ناحیه خط رویش پیوند زده می‌شوند باید دارای یک الی سه تار مو باشند. واحدهایی که دارای بیش از سه تار مو باشند باید در نواحی مرکز سر پیوند زده شوند تا علاوه بر ظاهر، بیمار به تراکم مورد نظر نیز دست پیدا کند.

در طراحی خط رویش مو صرفاً نباید به سن بیمار توجه کرد، بلکه جراح باید این مسئله را نیز مد نظر داشته باشد که در آینده چهره بیمار با این خط رویش چگونه دیده خواهد شد، برای مثال اگر خط رویش مو به ناحیه پیشانی بسیار نزدیک باشد در جوانی جلوه بسیار زیبایی خواهد داشت اما در میانسالی و یا سنین بالاتر این‌گونه نخواهد بود.

برای اینکه نتایج پیوند مو کاملاً طبیعی به نظر برسد علاوه بر طراحی خط رویش باید به زاویه کاشت مو در ناحیه پیشانی و خط رویش نیز توجه داشت. زاویه خروجی موها از پوست سر در ناحیه خط رویش ۳۰ درجه رو به جلو است ولی در قسمت‌های کناری، موها اندکی به طرفین متمایل می‌شوند. وقتی که مو در خط رویش مو و ناحیه پیشانی در جهت طبیعی یعنی روبه جلو کاشته می‌شود، شانه کردن آن به عقب سبب خم شدن موها می‌شود از این رو ظاهر موها انباشته و پر به نظر می‌رسد. یک اشتباه رایج این است که مو را در جهتی قرار دهیم که بیمار می‌خواهد موهایش را در آن جهت شانه کند؛ این امر باعث می‌شود که موها در زمان آراسته کردن بر روی پوست خم شوند.

 

 

کاشت مو با بانک موی ضعیف

نواری با پهنای کم‌تر از دو سانتی‌متر در بخش پشت سر و در فاصله بین دو گوش معمولاً دارای تراکم بسیار زیادتری نسبت به باقی بخش‌های سر است به این ناحیه که می‌توان نوار فولیکولی مو را برداشت کرد “بانک مو” گفته می‌شود. موهای بانک مو دائمی هستند و احتمال ریزش آن بسیار اندک است.

متأسفانه گاهی ریزش مو در برخی افراد به قدری شدید می‌شود که فرد دچار طاسی یا کاهش تراکم مو در ناحیه بانک مو می‌شود. افرادی که دچار کاهش تراکم مو در ناحیه بانک مو می‌شوند، عمدتاً کاندید مناسبی برای جراحی پیوند مو به روش FUT، FIT و SUT نیستند، این افراد به دلیل ضعف بانک مو می‌توانند کاندید کاشت مو به روش BHT (پیوند مو از بدن به سر) یا ترمیم مو قرار بگیرند.

پیوند مو با بانک موی ضعیف شاید برای افراد میانسال که اهدافی متفاوت با جوانان دارند، گزینه مناسبی محسوب شود اما در جوانان به لحاظ زیبایی شناسی توصیه نمی‌شود. کاشت مو با بانک موی ضعیف نه تنها نتایج مطلوبی به همراه ندارد، بلکه می‌تواند در زیبایی افراد آثار سوء برجای بگذارد برای مثال چون تراکم مو در ناحیه بانک مو ضعیف است خط برش و بخیه به وضوح جلوه می‌کند.

کاشت مو به روش BHT در افرادی که بانک موی ضعیف دارند

کاشت مو به روش BHT مخفف (body hair trans) از جدیدترین و به روزترین روش‌های کاشت مو است که در بین افرادی که در ناحیه سر بانک موی ضعیفی دارند طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در این روش موهای اهدایی از سایر نواحی بدن مانند سینه، ران و غیره برداشت و در ناحیه مورد نظر پیوند زده می‌شود. به دلیل محدودیت برداشت مو از بدن تراکم حاصل شده در روش BHT همانند سایر روش‌های کاشت مو نخواهد بود، بنابراین بیمارانی که با این روش تحت جراحی قرار می‌گیرند نباید انتظار داشته باشند پس از جراحی موهایی بسیار پرپشت خواهند داشت. روش BHT عمدتاً جهت ترمیم تراکم مو به افرادی که بانک موی ضعیفی در ناحیه سر دارند توصیه می‌شود.

ترمیم مو در افرادی که بانک موی ضعیف دارند

ترمیم مو تکنیکی برای بهبود ظاهر در افرادی است که از بانک موی ضعیف برخوردار هستند و نمی‌توانند به کمک روش‌های مختلف کاشت مو به تراکم موی مورد نظر دست پیدا کنند.

ضرورت بررسی تراکم بانک مو قبل از جراحی

ارزیابی بانک مو یا منبع اهدا کنند مو با تراکم سنج قبل از جراحی لازم و ضروری است. ارزیابی بانک مو علاوه بر اینکه به جراح کمک می‌کند تا روشی مناسب برای بیمار انتخاب کند موجب می‌شود تا بیمار با آگاهی کامل نسبت به نتیجه جراحی برای پیوند مو آماده شود.

جدیدترین روش کاشت مو :

تکثیر و کشت سلولی مو انقلابی در زمینه کاشت مو به خصوص در افرادی که بانک موی ضعیفی دارند ایجاد کرده است. مطابق پژوهش‎ها‎یی که در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا انجام شده، در مردان فعالیت ناقص سلول‌های بنیادی علت اصلی ریزش مو است؛ در واقع ریزش موی شدید در مردان یک بیماری نیست، بلکه پاسخی است که هورمون‌های آندروژنی در افراد مستعد از نظر ژنتیکی ایجاد می‌کند.

در این تحقیق که در تعدادی از افراد کاندید کشت مو انجام شده بود محققان فولیکول‌های مو در ناحیه دارای مو و طاس را با یکدیگر مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که در مناطق دارای مو و طاس تعداد سلول‌های بنیادی مو با هم برابر است، ولی در مناطق طاس سلو‌لهای تکامل یافته معروف به Progenitor Cells کم‌تر وجود دارد.

در روش کاشت سلول‌های بنیادی، فولیکول مو واکنش متقابل سلول‌های بنیادی فولیکول مو FSC یا follicle stem cell   با سلول‌های مزانشیمال درم در محیط آزمایشگاه با تکثیر قابل توجهی همراه بوده است.

در این پروژه، نمونه کوچکی از فولیکول‌های مو تحت بی‌حسی موضعی از قسمت اسکالپ سر یا هاشور سر بیمار برداشته شد که در یک محیط کشت مناسب در طول ۳ هفته تکثیر شده و به صورت سوسپانسیون استریل در یک محیط انتقال مخصوص تزریق شدند. به دنبال این امر، رویش مجدد موها پس از تقریبا سه ماه رخ داد.

گرچه این روش انقلابی عظیم در زمینه کاشت مو ایجاد کرده است، اما با مزایا و معایبی همراه است که نیاز به بررسی بیش‌تر دارد از این رو هنوز در فاز انسانی به صورت گسترده انجام نشده است. امید است با تکمیل تحقیقات و پژوهش‌ها این روش امیدبخش بیماران باشد.

 

همه چیز درباره کاشت مو به روش FUE

FUE روشی پیشرفته در کاشت مو است که به دلیل اینکه هیچ جای زخمی از خود برجای نمی‌گذارد طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این روش برای افرادی که دچار ریزش موی محدود شده‌اند، افرادی که تمایل به کاشت موهای بسیار کوتاه دارند، افرادی که دچار تأخیر در بهبود زخم هستند، افرادی که تمایل دارند پس از جراحی سریعا فعالیت ورزشی خود را ادامه دهند، افرادی که امکان برداشت نواری مو از بانک مو را ندارند، افرادی که پوست سر سفتی دارند و افرادی پوست سرشان کشسانی کمی دارد، گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

در روش FUE جراح به کمک یک ابزار مخصوص فولیکول‌های مو را استخراج و سپس در ناحیه مورد نظر پیوند می‌کند. از مهم‌ترین مزیت‌های این روش عدم نیاز به ایجاد برش در ناحیه بانک مو است اما این روش با محدودیت برداشت فولیکول مو نیز مواجه است. روش FUE عمدتا مکمل روش SUT انجام می‌شود. FUE یک روش غیرتهاجمی است که عوارض بسیار محدودی برای بیمار به همراه دارد این روش بدون نیاز به بیهوشی کامل انجام می‌شود و فرد در هوشیاری کامل است. دوره نقاهت و بهبودی این روش بسیار کوتاه است و فرد پس از رویش مو ظاهری کاملا طبیعی خواهند داشت.

افرادی که بر اثر سوختگی یا شیمی درمانی دچار کاهش تراکم مو یا طاسی شده‌اند کاندیدای مناسبی برای کاشت مو به روش FUE نیستند.

مدت زمان جراحی کاشت مو به روش FUE

مدت زمان جراحی در افراد مختلف بسیار متفاوت است و معمولا به تعداد گرافت‌های پیوندی بستگی دارد. اگر تعداد گرافت‌ها محدود باشد جراحی در یک جلسه انجام می‌شود، اما در غیر این صورت ممکن است بیمار به دو جلسه جراحی نیاز داشته باشد.

رشد موها پس از کاشت مو به روش FUE

موها تقریبا ۴ الی ۶ ماه پس از کاشت شروع به رویش می‌کنند، اما پس از یک سال کاملا رشد می‌کنند و فرد از نتایج آن کاملا بهره‌مند می‌شود.